Bot ne demek?

Bot, bilişim dünyasındaki robotlara verilen ad olarak tanımlanabilir. Sosyal medyada ve oyunlarda sıkça sorulan bot ne demek sorusu gün geçtikçe arama hacmi yükselen bir kelime olarak görünmekte.

Bilişim dünyasında belirli işlemleri tam ya da otomatik şekilde yerine getiren yazılımlara “bot” yazılımları denilmektedir. Bu işlemler günümüzde otomasyon olarak da bilinirler. Bilgisayar endeksli çoğu iş kurumsal ya da kişisel olarak belli otomasyonlar üzerinden görülür ve bu otomasyonların bir kısmına da bot denilebilir.

Örnek olarak Google ya da diğer popüler arama motorları sonuçları son kullanıcıya sunmadan önce ilgili anahtar kelimeleri içeren siteleri “botlar” sayesinde tarar. İlgili web site sahibi Google botlarını sitesine çağırarak sitesinin ilgili anahtar kelimelerde taranmasını Google botlarından talep eder ve botlar otomatik bir şekilde ilgili siteyi tarayıp sonuç veri tabanına ekler. Belirli algoritmalardan geçen sonuçlar ilgili sitenin kalitesi, otoritesi ve diğer birçok doneye göre analiz edilip sıralanır ve son kullanıcıya sunulur. Bu site bot yazılımları kelimesi için Google botlarına sinyaller göndermektedir.

İnternette bot ne demek?

Kişisel ya da ticari anlamda birçok bot yazılımı kullanıma şirketler ya da kişiler tarafından sunulmuştur. Belli bir algoritmayı belli bir hedefe göre işleyen bot yazılımları, zaman kaybının önüne geçme, kâr elde etme ve diğer niyetler için kullanılmaktadır.

İnternet botlarının bazı kullanım amaçları aşağıda listelenmiştir.

  • Veri madenciliği
  • Borsa
  • E-posta
  • Oyun
  • Sohbet
  • Hisse alım/satım
  • Coin alım/satım

Bot hesap ne demek?

Genellikle sosyal medyalardan karşılaşılan bot hesap terimi, ilgili hesabın bot yazılımları ile otomatik olarak oluşturulduğunu düşündüren bir terimdir. Bir hesaba ya da işleme bot demek, ilgili hesap ya da işlemin bir insan tarafından değil, bir yazılım tarafından işletildiği/oluşturulduğu/yapıldığı anlamına gelir.

Bir platformda yazılımlar tarafından gerçekmiş gibi deklare edilmeye çalışan hesaplara bot hesap denir. Bot hesaplar genelde Twitter, Instagram ve diğer popüler sosyal medyalarda görünür.

Bot basmak ne demek?

Yazılımlar tarafından oluşturulan bot hesapları belli bir profile, yayına ya da diğer internet sayfalarına otomatik olarak yönlendirip işlem yaptırılmasına bot basmak denmektedir. Bot basmak, popüler sosyal medyalarda bazı fenomenlerin hesaplarındaki etkileşimi arttırmak için uyguladığı yapay yöntemlerden biridir. Bot takipçi, bot izleyici, bot beğeni vb. terimler için bot basmak terimi kullanılır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir